Uczniowie różnych klas wraz z nauczycielkami – panią prof. Anną Stopą-Piwowarczyk, panią prof. Anną Skrzyńską-Huczek oraz panią prof. Natalią Kwasek reprezentowali XX LO na Gminnych Targach Edukacyjnych w Zabierzowie
Rozpoczął się sezon promocji szkoły! Jesteśmy aktywni i obecni na wielu wydarzeniach, podczas których ósmoklasiści mogą zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną.
A już 18 kwietnia (sobota) szeroko otworzymy drzwi naszej szkoły!
Ósmoklasistów zapraszamy na Dzień Otwarty – z przyjemnością będziemy Was gościć w naszych murach
Będzie to okazja, by zobaczyć naszą piękna szkołę i zapoznać się z profilami klas.
Czytaj więcej: XX LO na Gminnych Targach Edukacyjnych w Zabierzowie
Tak oto prezentowaliśmy się podczas XX Targów Edukacyjnych w SP nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie.
Uczniowie z klas 1f, 2f oraz 3b, 3d i 3e wraz z panią profesor Anna Stopą- Piwowarczyk oraz panią profesor Agnieszką Kubas przedstawiali ofertę edukacyjną skierowaną do uczniów klas 8.
Pani profesor Stopa- Piwowarczyk przeprowadziła warsztat dla uczniów zainteresowanych ofertą klas z językiem francuskim, gorąco zapraszając do XXLO na dzień otwarty 18.04.26 roku.


12 marca 2026 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące skutecznej i asertywnej komunikacji. Czym jest skuteczna komunikacja, jak słuchać, jak dawać komplementy oraz czym jest asertywność - to nie jedyne tematy, które zostały poruszone w tym dniu.
Zajęcia zostały przeprowadzone przez przedstawicielki Koła Naukowego Komunikacji UJ z Wydziału Polonistyki – Olgę Bzowską, Angelikę Baran oraz Wiktorię Włodarską.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać części wykładowej, a następnie wziąć udział w ćwiczeniach oraz grach, które pozwoliły sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę w praktyce. Dzięki aktywnej formule warsztatów uczestnicy mogli lepiej zrozumieć, na czym polega skuteczna i asertywna komunikacja w codziennych sytuacjach.




Klasy Ib oraz Ic w różnych terminach odwiedziły Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.
Jako pierwsza do obserwatorium wybrała się klasa Ib wraz z panem prof. Wojciechem Iwańskim i panią prof. Martą Barańską. Podczas wizyty uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawym seansie, który w przystępny sposób przedstawiał widok nieba nad Krakowem w różnych porach roku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość obejrzenia prawdziwych meteorytów oraz teleskopów wykorzystywanych do obserwacji nieba.
W kolejnym terminie do obserwatorium wybrała się klasa Ic wraz z panią prof. Martą Barańską oraz panem prof. Andrzejem Kempą. Podczas tej wizyty uczniowie mieli wyjątkowe szczęście, ponieważ mogli obserwować Słońce przez teleskop. Na jego tarczy widoczne były plamy słoneczne, które na zdjęciach wyglądają jak czarne kropki
Obie wizyty w obserwatorium były bardzo interesującym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom lepiej poznać świat astronomii.
> >
Po długich przygotowaniach zespół mówców Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich XXLO w składzie: Magdalena Gawron, Oliwia Dutka, Maciej Płaszczak, Mikołaj Tłustochowicz zakwalifikował się do 1/16 Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich po wygranych debatach z I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Sternik z Warszawy oraz II LO im. Bolesława Chrobrego z Sopotu. Nasi uczniowie debatowali na temat aktualnych problemów i zagrożeń współczesnego świata. Punktem wyjścia były poniższe tezy: "Należy żałować narracji techno-optymizmu", "Należy sprzeciwiać się strategicznej niejednoznaczności w polityce zagranicznej", "Największe światowe muzea sztuki (np. British Museum, Luwr, MET, itp.) powinny zwrócić wszystkie skradzione dzieła kultury do krajów ich pochodzenia".
Gratulujemy naszym mówcom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Nasi młodzi retorzy brali również udział w prestiżowej Szkole Debaty - całorocznym projekcie edukacyjno-wychowawczym, który skupia krakowskie szkoły średnie. Rywalizację nasz zespół w składzie Magdalena Gawron, Martyna Woźniak , Maciej Płaszczak, Mikołaj Tłustochowicz zakończył na etapie ćwierćfinału, gdzie debatowano wymagającą tezę: "Jako Rudolf Weigl podpisalibyśmy volkslistę"











