W dniu 26 lutego 2026 r. gościliśmy w naszym liceum attaché ds. współpracy językowej Pana Benjamin Girodeaux. Program wizyty obejmował spotkania z Dyrekcją, nauczycielami języka francuskiego, a także przedstawicielami klas dwujęzycznych z językiem francuskim 2F, 3F, 4F oraz klasy 1F z rozszerzonym językiem francuskim, angielskim oraz wiedzą o społeczeństwie.
W czasie spotkania uczniowie opowiadali o swojej licealnej przygodzie z językiem francuskim. Rozmowy dotyczyły także matury dwujęzycznej z języka francuskiego, egzaminów DELF, programu indywidualnej wymiany z Francją Un mois en France, un mois en Pologne oraz udziału w proponowanych przez Instytut Francuski konkursach. Po części oficjalnej był quiz wiedzy o Francji, polsko-francuski bufet oraz piosenka francuska. Uczennica klasy 4F Gabriela Galus zabrała nas do Paryża, mistrzowsko wykonując utwór Edith Piaf Sous le ciel de Paris.
4 marca 2026 r. odbył się kolejny szkolny wyjazd na narty.
Pogoda była piękna i słoneczna, dzięki czemu jazda na stoku była jeszcze przyjemniejsza.
Z góry rozciągały się wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne góry.
Wspólnie spędzony czas, sport i piękne krajobrazy sprawiły, że wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.
> >
W środę, 4 marca 2026 r., sala gimnastyczna naszej szkoły wypełniła się po brzegi uczniami klas drugich i trzecich. Wszystko za sprawą wydarzenia przygotowanego w ramach projektu Olimpiady Społecznej Zwolnieni z Teorii pod nazwą GREEN THREAD, realizowanego wspólnie przez uczniów trzech krakowskich liceów: XX LO, II LO oraz VI LO, pod opieką pani prof. Iwony Parzniewskiej.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „EcoChic – moda, która nie szkodzi” i miało bardzo ciekawą, wieloaspektową formułę. Wydarzenie rozpoczęło się prezentacją dotyczącą idei zrównoważonej i ekologicznej konsumpcji, wzbogaconą projekcją filmu „Zero Waste”.
Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać inspirującego wywiadu z gościnią i partnerką projektu – panią Małgorzatą Grodzką, twórczynią marki Maruna Upcycled, która opowiadała o upcyclingu i odpowiedzialnej modzie.
O ekologicznej stronie projektowania ubrań oraz o tworzeniu wygodnej odzieży z polskich materiałów mówił także drugi z zaproszonych gości – Igi, projektant i twórca marki couragekrk.
„Wisienką na torcie” wydarzenia był pokaz mody „EcoChic – moda, która nie szkodzi”. Na wybiegu zaprezentowano ekologiczne ubrania i dodatki przygotowane przez marki Maruna Upcycled oraz couragekrk, a modelami byli uczniowie krakowskich liceów.
To było inspirujące spotkanie pokazujące, że moda może być nie tylko stylowa, ale też odpowiedzialna. Kto nie był – niech żałuje!
> >
We wtorek, 3 marca 2026 r., Gorce zostały na kilka godzin przejęte przez szkolną ekipę XX LO. 41 uczniów i 5 nauczycieli wyruszyło z Rabki Zdrój na szlak prowadzący na Stare Wierchy (967 m n.p.m.), a potem powrót przez Maciejową.
Pogoda postanowiła współpracować – słońce świeciło jak na zamówienie, a na trasie można było już wypatrywać pierwszych oznak wiosny. Szlak przypominał trochę górską wersję toru runmageddonu: raz błoto, raz lód, więc każdy krok wymagał całkiem sporo uwagi.
Na szczęście górska matematyka jest prosta:
kilka kilometrów marszu + świeże powietrze + piękne widoki = ogromny apetyt. Dlatego obowiązkowym punktem programu był postój w Schronisko PTTK na Starych Wierchach, gdzie uczestnicy regenerowali siły przy klasycznym daniu turysty - frytkach!
Zmęczeni, trochę ubłoceni, ale bardzo zadowoleni szkolni górołazi wrócili z kolejnej górskiej przygody. Gorce po raz kolejny pokazały, że nawet na początku marca potrafią być jednocześnie zimowe i wiosenne.
14 stycznia 2026r. w naszej szkole gościł Pan Lukas Macek - dyrektor oddziału Dijon elitarnego francuskiego uniwersytetu Institut d’études politiques de Paris.
Na spotkanie zorganizowane przez panią prof. Annę Stopę-Piwowarczyk przybył wraz z Léonie Foncourbe- koordynator ds. współpracy uniwersyteckiej i edukacyjnej z Instytutu Francuskiego w Polsce Oddział w Krakowie oraz panią Iwoną Gorczycą-Pollus z Campus France.
Przedstawiciel Sciences Po wprowadził klasy 1F oraz 3F w świat nowoczesnych studiów humanistycznych i społecznych. W trakcie prezentacji padło wiele pytań. Dowiedzieliśmy się między innymi, że część programu studiów realizowana jest obowiązkowo poza Francją, na różnych renomowanych uczelniach. W drugiej części spotkania odbywały się indywidualne konsultacje uczniów „dwudziestki”, którzy już przygotowują się do rekrutacji na tę właśnie uczelnię. Pan Lukas Macek wyczerpująco odpowiedział na wszystkie nasze pytania.
Dziękujemy za dwugodzinne spotkanie pełne konkretów i ciekawostek. To studia do rozważenia w przyszłości!














