Uczniowie XX LO na Konferencji
Oddziału Krakowskiego
Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki

W dniu 18 listopada 2017 r. uczniowie klas: 1F i 3F wzięli udział w Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki pod opieką  mgr Iwony Sitnik-Szumiec. Hasło Konferencji –Matematyka- Niezmiennie!
Uczniowie klasy 3F:  Oskar Lech i Sebastian Zaranek zaprezentowali zebranym nauczycielom efekty swojej działalności przy konstrukcji modeli wielościanów jednorodnych. Pokazali  konstrukcję najpiękniejszego, według chłopców, wielościanu- wielkiego  sześcioośmiościanu rombowego. Podobną  prezentację uczniowie przedstawili w zeszłym roku szkolnym w dniu 7 kwietnia 2017 na II Ogólnopolskim Kongresie Matematyków  w Warszawie.

Konstrukcja wielościanów w XX LO trwa od dwóch lat. Od września 2017 dzieło przejęła grupa uczniów klasy 1F : Krzysztof Chawrona, Piotr Kuraś, Kalina Fliegner, Agnieszka Książkiewicz, Angelika Muniak, Maciej Zając. Uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych, prowadzonych w ramach patronatu SNM, konstruują kolekcję modeli wielościanów jednorodnych. Cykl tych zajęć prowadzi dr Bronisław Pabich, który przybliża uczniom tematykę tych unikatowych wielościanów. Na świecie znajdują się tylko trzy takie kolekcje: w Nowym Jorku, Londynie i Kluczborku. Czwarta kolekcja powstaje w XX LO.