XX Liceum Ogólnokształcące

im. Leopolda Staffa w Krakowie

PIERWSZY BIEG DO MATURALNEJ METY JUŻ ZA NAMI!

Druga połowa października była dla nas wspólną edukacyjną i międzypokoleniową ucztą!
Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap przygotowań do egzaminu maturalnego z języka polskiego w formule 2023.  Pod hasłem „Maturalny maraton z języka polskiego w formule 2023 – dialog międzypokoleniowy” przeprowadziliśmy wykłady i warsztaty w klasach: 4a, 4c, 4e, 4f oraz wśród młodszych uczniów z klasy 2a, którzy wybrali poziom rozszerzony z języka polskiego.

Uczestnicy mieli możliwość powtórzenia i utrwalenia wybranych zagadnień obowiązujących na pisemnym i ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego, który odbędzie się w maju 2024 r. Pani Anna Wójcik przeprowadziła część warsztatową dotyczącą zagadnień lekturowych i kulturowych w epoce romantyzmu. Do tej części dołączył nasz absolwent, aktualnie student prawa, Jakub Tomasiewicz, który przedstawił konteksty dotyczące twórczości Adama Mickiewicza, a w szczególności Dziadów cz.III. O tych twórczych oraz inspirujących treściach możemy także przeczytać w pracy Jakuba Improwizatorski modus operandi w oparciu o „Dziady” cz.III  Adama Mickiewicza. To praca o charakterze naukowym, która zapewniła -wówczas naszemu uczniowi- sukces na Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego w 2023 roku.
Chcemy również obudzić pasje humanistyczne wśród młodszych uczniów. Pierwsze kroki już za nami! W edukacyjne działania włączyli się uczniowie z klasy 2a (Emilia Jakubas, Kajetan Okarmus, Patrycja Kądziołka i Mikołaj Tłustochowicz), którzy aktualnie omawiają interesujące nas treści na zajęciach z języka polskiego. Korzystamy z tego wspólnego doświadczenia i chętnie dzielimy się wiedzą. Stąd pomysł, aby przedstawić rówieśnikom i maturzystom prezentacje z wybranych motywów literackich w romantyzmie. Okazuje się, że wśród młodszych uczniów, oprócz kontekstowej wiedzy, drzemią potencjał i znajomość technik skutecznej komunikacji interpersonalnej. Razem budzimy talenty i działamy!
 Dodatkowo, na maratonie gościliśmy nasze ubiegłoroczne absolwentki, które przedstawiły własne propozycje rozwiązań wybranych zadań na ustny egzamin maturalny w formule 2023. Karolina Sobelga, aktualnie studentka filologii polskiej, przedstawiła, w sposób bardzo rzeczowy, ciekawy i naukowy, temat dotyczący motywu podróży w romantyzmie. Prezentację z wykładu Karoliny nasi uczniowie mogą zobaczyć na szkolnej platformie Teams. Dołączyła do nas także Aleksandra Natkaniec, aktualnie studentka na kierunku język polski w komunikacji społecznej, która z pasją i zaangażowaniem przedstawiła temat dotyczący intertekstualnych nawiązań w wybranych lekturach obowiązkowych. Prezentację z wykładu Oli nasi uczniowie mogą zobaczyć na szkolnej platformie Teams. Gościnnie pojawiła się również Katarzyna Chmiel, nasza absolwentka i aktualnie studentka psychologii, której zachwycające wykonania wybranych piosenek mogliśmy usłyszeć na spotkaniach społeczności szkolnej.
Wielu edukacyjnych wrażeń oraz inspiracji doświadczyliśmy również w trakcie prezentacji naszego maturzysty Łukasza Dróżdża z klasy 4a, który przygotował interesujący wykład na temat motywów i kontekstów w dziele Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. Do tej części maratonu dołączyli do nas: Pani Dorota Majewska z klasą 4f. Bardzo dziękujemy!
Prezentacja Łukasza jest zaproszeniem do kontynuowania zagadnień w formie warsztatów i pokazania, w jaki sposób można wykorzystać wiedzę o dziele literackim w wypowiedziach argumentacyjnych na pisemnym egzaminie maturalnym z języka polskiego w formule 2023… Ale to już w kolejnej, drugiej, odsłonie naszego maratonu w listopadzie. Zapraszamy Was do dialogu międzypokoleniowego!
Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem „Maturalny maraton z języka polskiego w formule 2023 – dialog międzypokoleniowy”  sprawuje Pani Anna Wójcik.

 
 
 
Deklaracja dostępności
Inspektor Ochrony Danych
ul. Sarego 4,
31-048 Kraków
email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RODO