XX Liceum Ogólnokształcące

im. Leopolda Staffa w Krakowie

OBÓZ NAUKOWY W CHINACH OD 8.09 DO 21.09. 2016

Chiny Pekin-2016

JUŻ OD 8 WRZEŚNIA UCZNIOWIE NASZEGO LICEUM Z KLAS II I III WYRUSZĄ ŚLADEM MARCA POLO DO PAŃSTWA ŚRODKA.

Moda na wyjazdy do Chin? Nie tylko moda, ale przede wszystkim dobrze zaplanowany wyjazd pełen atrakcji i turystycznych perełek z Pekinu oraz okolic. To pierwszy wyjazd uczniów naszego liceum związany z programem autorskim: Dziedzictwo krajów Dalekiego wschodu - Chiny.


    Głównym założeniem wyjazdu jest zapoznanie uczniów liceum z odmiennością i różnorodnością cywilizacji i dorobku kulturowego Chin. Nadrzędny cel związany jest więc ściśle z tytułem wyjazdu : Ponad podziałami, mosty kulturowe i dialog z Innym. Państwo Środka od środka.

    XX LO utrzymuje stały kontakt z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych. To właśnie tam planujemy za zgodą dziekana wydziału prof. Zhao Ganga (wybitnego polonisty i polonoznawcy, tłumacza) zorganizować warsztaty dotyczące wymiany doświadczeń w ramach naszego projektu Ponad podziałami. W warsztatach będą uczestniczyć licealiści z XX LO oraz studenci polonistyki III roku na (Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO). Celem wyjazdu jest również poznanie struktury chińskiego liceum i sposobów nauczania, a w dalszej perspektywie współpraca XX LO z liceum w Pekinie. Dlatego założyliśmy, że w trakcie pobytu uczniowie i nauczyciele XX LO spotkają się z pekińskimi licealistami i nauczycielami. Kolejnym ważnym celem w naszym programie wyjazdu jest wymiana doświadczeń oraz spotkanie z młodzieżą polonijną w szkole przy Ambasadzie RP w Pekinie. Jest to niezwykle ważny punkt pobytu, dlatego, że polscy uczniowie z Pekinu chętnie wymieniają się pomysłami, i doświadczeniem z rodakami. W ramach tych warsztatów, które odbędą się na terenie Ambasady RP w Pekinie uczniowie zapoznają się ze specyfiką życia na emigracji, poznają działalność dyplomacji oraz pogłębią zagadnienie dwu(wielo)języczności.
    Czas pobytu młodzieży XX LO nie jest przypadkowy, albowiem w połowie września wg kalendarza księżycowego przypadają w Chinach ważne święto, Święto Środka Jesieni. Tym samym uczniowie będą mieć wspaniałą okazję do poznania w naturalnym kontekście specyfiki tych świąt połączonych z pięknym zwyczajem wypiekania ciasteczek księżycowych. Dzięki bliskości z kulturą Chin będą mogli zapoznać się z zasadami neokonfucjanizmu. Obserwowanie odmiennej kultury obfitować będzie bogactwem spostrzeżeń (uliczne tańce i śpiewy osób starszych, gra w madżonga, taiqi i ćwiczenia ciała oraz ducha).


                                    opracowanie: Andrzej Ruszer

 
 
 
Deklaracja dostępności
Inspektor Ochrony Danych
ul. Sarego 4,
31-048 Kraków
email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RODO